A hockey puck B rests on a smooth surface of ice and is struck by a second puck
ID: 1494098 • Letter: A
Question
A hockey puck B rests on a smooth surface of ice and is struck by a second puck A , which was originally traveling at 40.0 m/s and which is deflected 31.5 from its original direction. (See (Figure 1) .) Puck B acquires a velocity at a 43.0 angle to the original direction of A . The pucks have the same mass.
Part A
Compute the speed of puck A after the collision.
Express your answer in meters per second to three significant figures.
Part B
Compute the speed of puck B after the collision.
Express your answer in meters per second to three significant figures.
Part C
What fraction of the original kinetic energy of puck A dissipates during the collision?
Express your answer as a percentage to three significant figures.
Explanation / Answer
mA = = mB , uA = 40m/s, uB =0 ,
vAx = vAcos(31.5), vAy =vA sin(31.5)
vBx = vB cos(43) , vBy = - vBsin(43)
From conservation of momentum along x direction
mAuAx +mB uBx = mAvAx +mBvBx
40 = vAcos(31.5) +vB cos(43) .. (1)
From conservation of momentum along y direction
mAuAy +mB uBy = mAvAy +mBvBy
0 = vAsin(31.5) - vB sin(43) .. (2)
From (1) and (2) we get
(a) vA = 28.3 m/s
(b) vB = 21.7 m/s
KAf/KAi = (1/2)mvA^2/(1/2)muA^2 = vA^2/uA^2 =(28.3/40)^2 =0.5 J
Energy lost is = 1-0.5 =0.5 =50%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.