A series RLC circuit consists of a 41.0 resistor, a 4.80 mH inductor, and a 330
ID: 1494832 • Letter: A
Question
A series RLC circuit consists of a 41.0 resistor, a 4.80 mH inductor, and a 330 nF capacitor. It is connected to an AC source with a peak voltage of 4.40 V and a frequency of 3 kHz.
Part A
What is the angular frequency of the AC source?
Part B
Determine the reactance of the inductor.
Part C
Determine the reactance of the capacitor.
Part D
Determine the impedance of the circuit.
Part E
Determine the peak current.
Part F
Determine phase angle.
Part G
Find the current in the circuit at t=35 s
Part H
Find the voltage across the resistor at t=35 s
Part I
Find the voltage across the inductor at t=35 s
Part J
Find the voltage across the capacitor at t=35 s
Explanation / Answer
PART A
angular frequency= 3000Hz
PART B
Reactance of inductance = wl
=2*3.14*3000*4.8*0.001
=90.47 ohms
PART C
Reactance of capacitor= 1/wc
=1/2*3.14*330*3000*10^-9
=160.8 ohms
PART D
Impedence =(r2*wl2*1/wc2)^1/2
=(41^2*160.8^2*90^2)^1/2
=188 ohms
PART E
Peak current= v/z
=4.4/188
=0.0234 Amperes
PART F
Phase angle = tan inv (90.47/160.8)
=29.36 degrees
PART G
Current= 35*10^-6/60*0.0234
=13.65 nA
PART H
Voltage= 35*10^-6*41*0.0234
=55.97 nV
PART I
Voltage= 35*10^-6/60*0.0234*90.47
=1.235*10^-6 V
PART J
Voltage= 35*10^-6/60*0.0234*160.8
=2.19*10^-6 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.