From the values given use Ohms law and the Power formula find the missing variab
ID: 1495167 • Letter: F
Question
From the values given use Ohms law and the Power formula find the missing variables.
1.Given:voltage=120V,current=6A,find
a) resistance = x
b) power = xW
2.Given:voltage=240V,resistance=.1,find
a) current = xA
b) power = xW
3.Given:resistance=2,current=6A,find
a) voltage = xV
b) power = xW
4.Given:power=3000W,current=10A,find
a) resistance = x
b) voltage = xV
5.Given:power=6000W,resistance=5,find
a) voltage = xV
b) current = xA
6.Given:power=2400W,voltage=12V,find
a) resistance = x
b) current = xA
7.Given:voltage=400,000V,current=100A,find
a) resistance = x
b) power = xW
8.Given:resistance=.5,current=10A,find
a) voltage = xV
b) power = xW
9.Given:power=x3600W,voltage=120V,find
a) resistance = x
b) current = xA
10.Given: voltage = 24V, current = .2A, find
a) resistance = x
b) power = xW
I know this is easy stuff i just want to check my calculations with yours.
Thanks :)
Explanation / Answer
From ohms law V =iR
Power P =iV
1) V =120 V , i = 6A
(a) R = 120/6 = 20 ohm
(b) P = 120*6 = 720 W
2) V =240 V , R =1 ohm
(a) i = 240/1 = 240 A
(b) Power = 240*240 = 57600 W
3) R =2 ohm , i = 6A
(a) V = 2*6 = 12 V
(b) P = 12*6 = 72 W
4) P =3000W , i =10 A
a) 3000 = 10*10*R
R = 30 ohm
(b) V = 10*30 =300 V
5) P =6000 W, R = 5 ohm
(a) P = V^2/R
6000 = V^2/5
V = 173.2 V
(b) i = 173.2/5 = 34.64 A
6) P =2400 W, V =12 V
(a) 2400 = 12*12/R
R = 0.06 ohm
(b) i = 12/0.06 = 200 A
7) V = 400000 V , i =100 A
(a) R = 400000/100 = 4000 ohm
(b) P = 400000*100 =4*10^7 W
8) R = 5ohm , i =10 A
(a) V = 50 V
(b) P = 50*10 =500W
9) P = 3600 W, V =120 V
(a) 3600 =120*120/R
(b) i = 120/4 = 30 A
R = 4 ohm
10) V =24 V , i = 2A
(a) R = 24/2 = 12 ohm
(b) P =24*2 = 48 W
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.