Use the worked example above to help you solve this problem. A 14,000 N car star
ID: 1495225 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. A 14,000 N car starts from rest and rolls down a hill from a height of 10.0 m (see figure). It then moves across a level surface and collides with a light spring-loaded guardrail. (a) Neglecting any losses due to friction, and ignoring the rotational kinetic energy of the wheels, find the maximum distance the spring is compressed. Assume a spring constant of 1.6 times 10^6 N/m..42 m (b) Calculate the maximum acceleration of the car after contact with the spring, assuming no frictional losses. 50 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s^2 (c) If the spring is compressed by only 0.30 m, find the change in the mechanical energy due to friction. -7.0e4 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. JExplanation / Answer
max distance spring comprssed apply energy conservation
loss in gravitational potential energy = gain in potential energy in spring
mgh = 1/2*k*x^2
14000*10 = 0.5* 1.6*10^6 *x^2
from this we got
x = 0.41833 m
force at his time = K*x = 1.6*10^6 * 0.41833
a = 1.6*10^6 * 0.41833 / ( 14000/9.81)
a = 469 m/s^2
part c
energy in in car = 14000*10 = 140000 J
energy in spring = 1/2* 1.6*10^6* 0.30^2 J
so loss in friction = 14000*10 - 1/2* 1.6*10^6* 0.30^2 = - 68000 J = - 6.8*e4 answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.