Wire C and wire D are made from different materials and have length L_c = L_d =
ID: 1495660 • Letter: W
Question
Wire C and wire D are made from different materials and have length L_c = L_d = 1.0 m. The resistivity and diameter of wire C are 3.00 times 10^-6 ohm middot m and 2.10 mm, and those of wire D are 1.80 times 10^-6 ohm middot m and 0.50 mm. The wires are joined as shown in in the figure, and a current of 2.0 A is set up in them. What is the electric potential difference between points 1 and 2? What is the electric potential difference between points 2 and 3? What is the rate at which energy is dissipated between points 1 and 2? What is the rate at which energy is dissipated between points 2 and 3?Explanation / Answer
we know that
resistance R = resistivity x L/A
therefore
Rc = resistivity x Lc/Ac
Rc = 2.72 ohm
Rd = 28.8 ohm
1)
V12 = i x Rc
V12 = 2x2.72 = 5.44 V
2)
V23 = i Rd
V23 = 57.6 Volts
3)
Pc = i^2 Rc
Pc = 10.88 W
4)
Pd = i^2 Rd
Pd = 115.2 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.