A box of mass 180 kg moves down a smooth ramp with an initial speed of 6.00 m/s.
ID: 1495891 • Letter: A
Question
A box of mass 180 kg moves down a smooth ramp with an initial speed of 6.00 m/s. The
ramp is 3.70 m long and is inclined at 39.0 degrees to horizontal. Choose y=0 at the bottom and
using energy methods:
i. Determine the initial gravitational potential energy of the box. [4110 J]
ii. Determine the initial kinetic energy of the box. [3240 J]
iii. Find the speed of the box when it reaches the bottom of the ramp. [9.04 m/s]
iv. Find the distance the box travels on the floor before it stops, if the coefficient of kinetic
friction between the box and the floor is 0.28. [14.9 m]
Explanation / Answer
i)
Gravitational potential energy = mgh = 180*9.8*3.7 sin 39 = 4107 Joules
ii)
Initial KE = 1/2 mv^2 = 0.5*180*6^2 = 3240 J
iii)
We have
v^2 = u^2 +(2ax) = 36+sqrt(2*9.8*3.7 ) = 9.04 m/s
or we can calculate the time taken, t and then, ubtitute in v = u+at
iv)
Kinetic energy = Work done
0.5 m*v^2 = mg*Mu*x
x = 0.5 v^2/Mu*g = 14.89 m ( v = 9.04 m/s)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.