Two compact sources of sound oscillate in phase with a frequency of 100 Hz where
ID: 1495961 • Letter: T
Question
Two compact sources of sound oscillate in phase with a frequency of 100 Hz where the speed of sound is 340 m/s. At a point that is 5.60 meters from one source and 5.94 meters from the other, the amplitude of the sound from each source separately is A.
Two compact sources of sound oscillate in phase with a frequency of 100 Hz where the speed of sound is 340 m/s. At a point that is 5.60 meters from one source and 5.94 meters from the other, the amplitude of the sound from each source separately is A (a) What is the phase difference in the sound waves from the two sources at that point? rad (b) What is the amplitude of the resultant wave at that point? ×AExplanation / Answer
given
f = 100 hz
v = 340 m/s
r1 = 5.6 m
r2 = 5.94 m
let lamda is the wavelength of the sound.
a) apply, v = lamda*f
==> lamda = v/f
= 340/100
= 3.4 m
phase diifrence = (2*pi/lamda)*path difference
= (2*pi/lamda)*(r2-r1)
= (2*pi/3.4)*(5.94 - 5.6)
= 0.628 rad
b) resultant amplitude = 2*A*cos(phi)
= 2*A*cos(0.628)
= 1.62*A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.