The G string on an instrument is 48 cm long. When played without fingering, it v
ID: 1495974 • Letter: T
Question
The G string on an instrument is 48 cm long. When played without fingering, it vibrates at a frequency of 196 Hz. The next higher notes on the C-major scale are A (220 Hz), B (247 Hz), C (262 Hz), and D (294 Hz). What distance x from the end of the string must a finger be placed to play each of these notes?
The G string on an instrument is 48 cm long. When played without fingering, it vibrates at a frequency of 196 Hz. The next higher notes on the C-major scale are A (220 Hz), B (247 Hz), C (262 Hz), and D (294 Hz). What distance x from the end of the string must a finger be placed to play each of these notes? XA= cm cm cm xc=1 xD = cmExplanation / Answer
Given the legnth of the string above (0.48 m), you can figure out the wavelength.
0.48 m = 1/2 wavelength
0.96 m = wavelength
velocity = frequency x wavelength.
Using the frequency given (196 Hz) and the wavelength just computed, you can find the velocity.
velocity = v = 196 Hz x 0.96 m = 188.2 m/s
This speed won't change even as you hold your finger on the string.
Starting with a velocity of 188.2 m/s and a desired frequency, we can find the wavelength.
a) velocity = frequency x wavelength
188.2 m/s = 220 Hz x wavelength
0.855 m = wavelength
Using this wavelength and the fact that the length of the string is 1/2 of a wavelength long, you get:
Length of string = 1/2 wavelength
Length of string = 1/2 (0.855 m)
Length of string = 0.4275 m
distance from end = 0.48 m – 0.4275 m = 0.0525 m or 5.25 cm.
b) velocity = frequency x wavelength
188.2 m/s = 247 Hz x wavelength
0.762 m = wavelength
Using this wavelength and the fact that the length of the string is 1/2 of a wavelength long, you get:
Length of string = 1/2 wavelength
Length of string = 1/2 (0.762 m)
Length of string = 0.381 m
distance from end = 0.48 m – 0.381 m = 0.099 m or 9.9 cm.
c) velocity = frequency x wavelength
188.2 m/s = 262 Hz x wavelength
0.718 m = wavelength
Using this wavelength and the fact that the length of the string is 1/2 of a wavelength long, you get:
Length of string = 1/2 wavelength
Length of string = 1/2 (0.718 m)
Length of string = 0.359 m
distance from end = 0.48 m – 0.359 m = 0.121 m or 12.1 cm.
d) velocity = frequency x wavelength
188.2 m/s = 294 Hz x wavelength
0.64 m = wavelength
Using this wavelength and the fact that the length of the string is 1/2 of a wavelength long, you get:
Length of string = 1/2 wavelength
Length of string = 1/2 (0.64 m)
Length of string = 0.32 m
distance from end = 0.48 m – 0.32 m = 0.16 m or 16.0 cm.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.