Two children (m = 31.0 kg each) stand opposite each other on the edge of a merry
ID: 1496074 • Letter: T
Question
Two children (m = 31.0 kg each) stand opposite each other on the edge of a merry-go-round. The merry-go-round, which has a mass of 1.64 times 10^2 kg and a radius of 1.2 m, is spinning at a constant rate of 0.48 rev/s. Treat the two children and the merry-go-round as a system. (a) Calculate the angular momentum of the system, treating each child as a particle. (Give the magnitude.) kg middot m^2/s (b) Calculate the total kinetic energy of the system. J (c) Both children walk half the distance toward the center of the merry-go-round. Calculate the final angular speed of the system.Explanation / Answer
consider merry go round as disc
solving C part
conserving angular momentum
I1*w1=I2*w2
w2=I1*w1/I2
I2=(2*31*0.6^2)+(164*1.2^2/2)=140.4
w2=625.383/140.4=4.45 radian per second
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.