A horizontal spring with a spring constant of 10N/m is compressed to launch a 5
ID: 1496082 • Letter: A
Question
A horizontal spring with a spring constant of 10N/m is compressed to launch a 5 kg box across a frictionless, horizontal surface. After the box travels some distance, the surface becomes rough. The coefficient is the kinetic friction between the box and the rough surface is 0.2. The box slides 1 m across this surface before it stops. How much was the horizontal spring compressed? A horizontal spring with a spring constant of 10N/m is compressed to launch a 5 kg box across a frictionless, horizontal surface. After the box travels some distance, the surface becomes rough. The coefficient is the kinetic friction between the box and the rough surface is 0.2. The box slides 1 m across this surface before it stops. How much was the horizontal spring compressed?Explanation / Answer
potential energy in the spring = 1 / 2 k x2
this is transformed as kinetic energy of the mass = 1/2 m v2.
this energy is lost due to friction = F d where F is the frictional force and
d is the distance moved
F = ma where a is the acceleration
1 / 2 k x2 = 1 / 2 m v2
= m a d
k x2 = m v2 =2 m a d
v2 = k x2 / m = 2 a d
d = k x2 / (2 a m)
magnitude of a = g
d = k x2 / (2 g m)
x2 = (2 d g m) / k
x = sqrt(2 d g m) / k
= sqrt(2 x 1 x 0.2 x 9.8 x 5) / 10
= 1.4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.