A car is initially seen to be already traveling at 20 m/s. After 2 seconds at th
ID: 1496320 • Letter: A
Question
A car is initially seen to be already traveling at 20 m/s. After 2 seconds at that speed, it slows with a constant acceleration of 2 m/s^2, and it does that for 3 seconds It then stops accelerating and travels another 28 meters. After that, it slows to a stop over a distance of 14 meter with another constant acceleration. Sketch the acceleration, velocity, and position graphs. Label all points you used to connect the lines. What is a total distance traveled by the car between the time it was initially seen to the time when it stopped? How much total time did that take?Explanation / Answer
Vi = 20 m/s
after 2sec
travelled distance in 2 sec = 20*2 = 40 m
after 2 sec a = -2 m/s^2
after 3 sec
distance travelled
s = ut+1/2*a*t^2 = 20*1 -0.5*2*1^2 = 19 m
velocity after 3 sec
v= u +at = 20- 2*1 = 18 m/s
distance travelled after 3sec
28 meter
velocity in the end of 28 m = 18 m/s
time taken by this car
v = xt
t = 18/28 =0.6428 sec
after this it stopes in 14 meter
v^2 =u^2 +2*a*s
0 = 18^2 +2*a*14
a = -11.57
time taken in this
v= u +at
0 = 18 -11.57 *t
t = 18 /11.57 = 1.55 sec
so
Total distance =
40+19+28+14 = 101 m
total time = 2+ 1+0.6428 +1.55 = 5.1928 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.