A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1496346 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 384-mile trip in a typical midsize car produces about 2.75 x 109 J of energy. How fast would a 12.7-kg flywheel with a radius of 0.259 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
Moment of Inertia of flywheel = 0.5 MR2 = 0.5 x 12.7 x 0.2592 = 0.42596435 kgm2
Kinetic Energy of a rotating wheel = 0.5 I2 where is the angular velocity
If KE should be equal to 2.75 x 109 J
2.75 x109 = 0.5 x I2
2.75 x 109 = 0.5 x 0.42596435 x 2
2 = 1.291187866 x 1010
= 113630.4478 rad/ sec
= 113630.4478 x 60 /2 = 1085090.847 rev/ min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.