Conceptual Example 14 provides useful background for this problem. A playground
ID: 1496483 • Letter: C
Question
Conceptual Example 14 provides useful background for this problem. A playground carousel is free to rotate about its center on frictionless bearings, and air resistance is negligible. The carousel itself (without riders) has a moment of inertia of 125 kg·m2. When one person is standing on the carousel at a distance of 1.50 m from the center, the carousel has an angular velocity of 0.600 rad/s. However, as this person moves inward to a point located 0.870 m from the center, the angular velocity increases to 0.800 rad/s. What is the person’s mass?
Explanation / Answer
Carousel's moment of inertia I = 125 kg.m/s
Mass of person = m
Initial radius R1 = 1.5 m
Final radius R2 = 0.87 m
Initial angular velocity w0 = 0.6 rad/s
Final angular velocity w1 = 0.8 rad/s
Initially, the angular momentum is thus
L = (I + m*R1^2)*w0
Finally, it is
L = (I + m*R2^2)*w1
But L must be unchanged, so
(I + m*R1^2)*w0 = (I + m*R2^2)*w1
I*w0 + m*w0*R1^2 = I*w1 + m*w1*R2^2
m*w0*R1^2 - m*w1*R2^2 = I*w1 - I*w0
m*(w0*R1^2 - w1*R2^2) = J*(w1 - w0)
m = I*(w1 - w0)/(w0*R1^2 - w1*R2^2)
m = 125*(0.8 - 0.6)/(0.6*1.5^2 - 0.8*0.87^2)
m = 33.58 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.