Conclusion Calculations: Show all work on this page (use the back, if necessary)
ID: 1496527 • Letter: C
Question
Conclusion Calculations: Show all work on this page (use the back, if necessary). middot Set the angle and the angular acceleration to zero. Set the angular velocity to 2.0 rad/s. Predict how far the ladybug will rotate in radians after 5.0 s. Check your prediction with the simulation. Was it correct? Set the angle to 5.0 rad and the angular acceleration to zero. Set the angular velocity to 3.5 rad/s. Predict the angle at which the ladybug will be at after 4.5 s. Check your prediction with the simulation. Was it correct?Explanation / Answer
the lady bug in rotatory motion,
initial angle, angular acceleration, is zero,(w1=0 rad/s, theta1 = 0 rad)
angular velocity w = 2.0 rad/s, time t = 5.0 s
using equations of motion, (theta2 - theta1 ) = (w2-w1)t+ 1/2 alpha t^2
subtituting the values
theta2 = (2-0)5 + 1/2*0*5^2
= 10 rad.
--------------------
given theta1 = 5 rad, alpha = 0 rad/s2, angular velocity w = 3.5 m/s, t= 4.5 s
(theta2 - theta1 ) = w t+ 1/2 alpha t^2
subtituting the values
theta2 -5 = 3.5*4.5 + 1/2 *0*4.5^2
theta2 = 3.5*4.5 +5
theta2 = 20.75 rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.