Review 2. Velocity Selector You will need to draw your own velocity selector to
ID: 1496862 • Letter: R
Question
Review 2. Velocity Selector You will need to draw your own velocity selector to answer this question. In your V.S., you determine that you need alpha particles (mass 6.68x10-27kg, charge +3.20x10-19C) to move at a constant velocity of 4.97x105 m/s in the + direction. You set up a capacitor to produce an electric field with the top plate 1.00cm above the x-y plane, and the bottom plate 1.00cm below the x-y plane. You produce a magnetic field of B = 1.87T in the + direction. Given this information, what does the voltage of the top plate need to be with respect to the bottom plate? V (Volts) =
Explanation / Answer
From given example,
We can calculate the value of electric field by using velocity selector formula
V = E/B
Therefore, E = V*B
= 4.97x105 * 1.87
= 9.29 x105 V/m
Now,
The distance between two plates is 2 cm (because 1cm above the axis and 1cm below the axis)
So, d = 2 cm
= 2*10-2 m
Therefore potential between two plates is calculate by the formula E = V/d
So, V = E*d
= 9.29 x105 * 2*10-2
= 18.58*103 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.