Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A truck is carrying a steel beam of length 16.0 m on a freeway. An accident caus

ID: 1496984 • Letter: A

Question

A truck is carrying a steel beam of length 16.0 m on a freeway. An accident causes the beam to be dumped off the truck and slide horizontally along the ground at a speed of 29.0 m/s. The velocity of the center of mass of the beam is northward while the length of the beam maintains an east-west orientation. The vertical component of the Earth's magnetic field at this location has a magnitude of 34.0 mu T. What is the magnitude of the induced emf between the ends of the beam? mV The figure below shows a top view of a bar that can slide on two frictionless rails. The resistor is R = 6.20 ohm, and a 2.50-T magnetic field is directed perpendicularly downward, into the page. Let l = 1.20 m. Calculate the applied force required to move the bar to the right at a constant speed of 1.50 m/s. What is the emf induced in the loop formed by the bar, rails and the resistor? N (to the right) At what rate is energy delivered to the resistor? The force F_app does work on the system. Where does that energy go if the bar moves at constant velocity?

Explanation / Answer

1) induced emf = B*v*L

= 34*10^-6*29*16

= 15.8*10^-3 v

= 15.8 mV

2)

a) induced emf = B*v*L

= 2.5*1.5*1.2

= 4.5 A

induced current, I = emf/R

= 4.5/6.2

= 0.726 A

so Forece required to move the bar at constant speed, F = B*I*L*sin(90)

= 2.5*0.726*1.2

= 2.18 N

b) Power deliverd to the resistor, P = F*v

= 2.18*1.5

= 3.27 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote