You have a spring that stretches 0.070 m when a 0.10-kg block is attached to and
ID: 1497000 • Letter: Y
Question
You have a spring that stretches 0.070 m when a 0.10-kg block is attached to and hangs from it. Imagine that you slowly pull down with a spring scale so the block is now below the equilibrium position where it was hanging at rest. The scale reading when you let go of the block is 3.0 N.
A. Determine the work you did stretching the spring.
B.What was the energy of the spring-Earth system when you let go (assume that zero potential energy corresponds to the equilibrium position of the block)?
C.How far will the block rise after you release it?
D.
About 90% of vibrational energy are lost in 50 cycles. Qualitatively represent the beginning of cycle #1 and beginning of cycle # 25 with an energy bar chart.
Explanation / Answer
using from Hooks law
F = kx
spring constant k = F/x
k = mg/x = 0.1 * 9.8 /0.07
k = 14 N/m
-------------
Work Done W = 0.5 kx^2
from F = kY
Y = 3 /14
Y = 0.21 m
Work done W = 0.5 kY^2 - 0.5 kx^2
W = 0.5 * 14 * (0.07^2 - 0.21^2)
W = - 0.2744 J
---------------------
-at equillibrium , zero PE
U = 0.5 * 14 * 0.21^2
U = 0.308 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.