1.Conservation of Mechanical Energy & Projectile Motion A skier of mass 70 kg st
ID: 1497025 • Letter: 1
Question
1.Conservation of Mechanical Energy & Projectile Motion
A skier of mass 70 kg starts from rest at the top of a slope and skis down an elevation of 30 m, as shown in Fig. (1.1). The skier leaves the ramp at an angle ? = 30? , and 10 m above the bottom of the ramp. The landing slope is inclined at an angle of ? = 60? from the horizontal.
a) ) Neglecting friction and air resistance, nd the speed v with which the skier leaves the ramp. [HINT: use conservation of mechanical energy]
10m 30m Figure 1.1: Problem 1Explanation / Answer
difference in potential energy at highest point to lowest point on the ramp= mg x 30 - mg x 10
= mg x 20
net kinetic energy 1/2 mv2 = mg x 20
v = 20 m/s
velocity with which it leave the ramp= v sin 30
= 20 x 1/2
=10 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.