An ac generator has emf epsilon = epsilon_m sin(omega_d t - pi/4), where epsilon
ID: 1497100 • Letter: A
Question
An ac generator has emf epsilon = epsilon_m sin(omega_d t - pi/4), where epsilon_m = 31.5 V and omega_d = 318 rad/s. The current produced in a connected circuit is i(t) = I sin(omega_d t - 3pi/4), where I = 732 mA. At what time after t = 0 does (a) the generator emf first reach a maximum and (b) the current first reach a maximum? (c) The circuit contains a single element other than the generator. Is it a capacitor, an inductor, or a resistor? (d) What is the value of the capacitance, inductance, or resistance, as the case may be? Number Units Number Units Number UnitsExplanation / Answer
a) emf is maximum when sin(wdt - pi/4) = 1
318t - pi/4 = pi/2
t = 0.75 pi/318 = 0.00741 s
b)current is
maximum when sin(wdt - 3pi/4) = 1
318t - 3pi/4 = pi/2
t = 1.75 pi/318 = 0.0173 s
c) it is inductor since current is lagging
d) XL =31.5/0.732 =43.033
L = 43.033/wd = 43.0327/318 = 0.135 H
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.