Answer all after part A An RLC series circuit has a 2.25 Ohm resistor, a 105 Mu
ID: 1497815 • Letter: A
Question
Answer all after part A
An RLC series circuit has a 2.25 Ohm resistor, a 105 Mu H inductor, and a 72.5 Mu F capacitor Find the circuit's impedance, in ohms, at 150 Hz. Find the circuit's impedance, in ohms, at 6.5 kHz. If the voltage source supplies an rms voltage of 5.66 V, what is the circuit's rms current, in amperes, at a frequency of 150 If the voltage source supplies an rms voltage of 5.66 V, what is the circuit's rms current, in amperes, at a frequency of 6.5 What is the resonant frequency, in kilohertz, of the circuit? What is the rms current, I_rms, in amperes, at resonance?Explanation / Answer
given
R = 2.25 ohms
L = 105 micro H
C = 72.5 micro F
a) f = 150 hz
capacitive reactance, XC = 1/(2*pi*f*C) = 1/(2*pi*150*72.5*10^-6) = 14.63 ohms
Inductive reactance, XL = 2*pi*f*L = 2*pi*150*105*10^-6 = 0.099 ohms
impedance, z = sqrt(R^2 + (XL - XC)^2)
= sqrt(2.25^2 + (14.63 - 0.099)^2)
= 14.7 ohms
b) f = 6.5 k hz = 6500 hz
capacitive reactance, XC = 1/(2*pi*f*C) = 1/(2*pi*6500*72.5*10^-6) = 0.338 ohms
Inductive reactance, XL = 2*pi*f*L = 2*pi*6500*105*10^-6 = 4.29 ohms
impedance, z = sqrt(R^2 + (XL - XC)^2)
= sqrt(2.25^2 + (0.338 - 4.29)^2)
= 4.55 ohms
c) Irms = Vrms/z = 5.66/14.7 = 0.385 A
d) Irms = Vrms/z = 5.66/4.55 = 1.24 A
e) fo = 1/(2*pi*sqrt(L*C))
= 1/(2*pi*sqrt(105*10^-6*72.5*10^-6))
= 1824 hz
f) Irms = Vrms/z
= Vrms/R
= 5.66/2.25
= 2.516 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.