A uniform spherical shell of mass M = 11.0 kg and radius R = 0.840 m can rotate
ID: 1497970 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 11.0 kg and radius R = 0.840 m can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see the figure). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 0.0870 kg·m2 and radius r = 0.0770 m, and is attached to a small object of mass m = 3.30 kg. There is no friction on the pulley's axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object when it has fallen a distance 1.15 m after being released from rest? Use energy considerations.
Explanation / Answer
The sum of the kinetic energies in the 2 rotating items will equal the loss in PE of the mass - the KE of the mass:
Is = (2/3)*11*0.840² = 5.174 kgm²
Ip = 0.087 kgm²
Energy:
½Is*ws² + ½Ip*wp² = 3.30*g*1.15 - ½*3.3*v²
But ws= v/0.840 and wp = v/0.0770, so
½*5.174*(v/0.84)² + ½*0.087*(v/0.077)² = 3.30*g*1.15 - ½*3.3*v²
3.67 v² + 7.34 v² = 37.2 – 1.65 v²
Solving, v = 1.714 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.