A horse pulls a 500-lb cart for a distance of 2.2 miles at a constant speed of 1
ID: 1498614 • Letter: A
Question
A horse pulls a 500-lb cart for a distance of 2.2 miles at a constant speed of 1.0 mph. The frictional force on the rolling cart is a constant 213.9 N. Each gram of oats the horse eats releases 2 kcal of energy; 10.0% of this energy can go into the work the horse must do to pull the cart. How many grams of oats must the horse eat to pull the cart? A horse pulls a 500-lb cart for a distance of 2.2 miles at a constant speed of 1.0 mph. The frictional force on the rolling cart is a constant 213.9 N. Each gram of oats the horse eats releases 2 kcal of energy; 10.0% of this energy can go into the work the horse must do to pull the cart. How many grams of oats must the horse eat to pull the cart?Explanation / Answer
given data
m=500lb = 500 * 0.45 =25 kg
distance = 2.2miles = 2.2*1.609 = 3.539 m
v= 1 mph = 0.447 m/s
fk = 213.9 N
energy = 2 k cal = 2*4184 J= 8368 J
10% energy = 0.1 E
total work = KE + work done by friction
W = 1/2 * 25*0.447*0.447+213.9*3.539
W = 759.48 J
this is the energy the horse
10% of this energy is =75.948 J
8368J energy requires 1 gram
75.948 J requires =? grams
=0.009 grms of oats must the horse eat to pull the cart.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.