Light containing two different wavelengths passes through a diffraction grating
ID: 1499431 • Letter: L
Question
Light containing two different wavelengths passes through a diffraction grating with 1,100 slits/cm. On a screen 15.5 cm from the grating, the third-order maximum of the shorter wavelength falls midway between the central maximum and the first side maximum for the longer wavelength. If the neighboring maxima of the longer wavelength are 8.44 mm apart on the screen, what are the wavelengths in the light? (Hint: Use the small angle approximation.)
a) ______ nm (longer wavelength)
b) _______ nm (shorter wavelength)
Explanation / Answer
d= 1/N = 1/ 1,100 slits/cm = 9.09 * 10^-6 m
he spacing between the successive maxima is
y = L / d
The longer wavelength is
_maax= y * d / L
=(8.44mm)(9.09*10-6 m ) /0.155
=494.96 nm.
the third order maximum falls halfway between thecentral maximum and the first order maximum of the longerwavelength
3 _min =(1/2) 494.96 nm
_min= (1/6)494.96 =82.49nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.