Setting gravitational potential energy to zero at infinity, with MMars = 6.42 ×
ID: 1499596 • Letter: S
Question
Setting gravitational potential energy to zero at infinity, with MMars = 6.42 × 10^23 kg and RMars = 3.4 × 10^6 m,
Suppose you give the object the right speed for a circular orbit, but you got the direction of the velocity wrong, so the object (let’s call it a satellite) ends up in an elliptical orbit instead, falling towards Mars. If the initial angular momentum was Li , how will the angular momentum of the satellite compare to Li when it is at a height of 300 km above Mars’ surface? Carefully explain how you found your answer.
Explanation / Answer
Here, angular momentum = m * v * r
=> initial angular momentum = Li
=> angular momentum when it is at a height of 300 km = (Li/3.4 × 106) * (3.7 * 106)
= 1.0882 * Li
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.