c = 1/squareroot epsilon_0 mu_0 = 3.00 Times 10^8 m/s c = f lambda IT is 149.6 1
ID: 1500358 • Letter: C
Question
c = 1/squareroot epsilon_0 mu_0 = 3.00 Times 10^8 m/s c = f lambda IT is 149.6 10^6 km from the Sun to the Earth How much time does it take for the Sun's radiation to reach Earth? Yellow light has a wavelength of 550 0 nm. What is its frequency? What is the frequency of a gamma ray with wavelength 4.00 Times 10^-14 m? What is the wavelength of the radio waves from station 90 1 FM? f_o = 1/2pi squareroot LC Radio station 90.1 FM uses an oscillator with a 2 40 mu H inductor What capacitor does the station use?Explanation / Answer
t = d/v
d = 149.6 x 10^6 km = 149.6 x 10^9 m
v = c = 3 x 10^8 m/s
t = 498.67 s
part b )
c = f*lambda
lambda = 550 nm = 550 x 10^-9 m
c = speed of light
f = c/lambda = 5.45 x 10^14 Hz
part c )
f = c/lambda =3 x 10^8/4*10^-14 = 7.5 x 10^21 Hz
part d )
90.1 Fm = 90.1 MHz
lambda = c/f = 3*10^8/(90.1*10^6) = 3.3296 m
part e )
fo = 90.1 x 10^6 Hz
C = 1/fo^2*4*pi^2*L
C = 1.3 x 10^-12 F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.