A proton moves in the magnetic field B = 0.42i T with a speed of 1.0times10^7 m/
ID: 1500471 • Letter: A
Question
A proton moves in the magnetic field B = 0.42i T with a speed of 1.0times10^7 m/s in the directions shown in the figure. (Figure 1) Part A In Figure (a), what is the magnetic force F on the proton? Give your answers in component form. Express vector F in the form of F_x, F_y, F_z, where the x, y, and z components are separated by commas. Part B In Figure (b), what is the magnetic force F on the proton? Give your answers in component form. Express vector F in the form of F_x, F_y, F_z, where the x, y, and z components are separated by commas.Explanation / Answer
force=q*v*b*sin(theta)
for (a)
q = 1.6 x 10^-19;
v = 1 x 10^7;
B = 0.42 T along x axis;
theta=45
F = (1.6 x 10^-19)*(10^7)*(0.42)*sin(45) = 0.475 x 10^-12 N
now apply screw rule you will find the force is in y direction bring it to z and x componet by the formula force*cos(theta)..since angle between coordinate axis is 90 degree so there is no x or z component of force thus force is 0x + 0.475 x 10^-12y + 0z = 0.475 x 10^-12y
for (b)
theta =180 degree and all other are same
so force comes out to be zero there is thus no force Fx or Fy or Fz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.