Consider a frame S\' (x\', y\', z\', t\') moving with a velocity 2.87801 times 1
ID: 1500643 • Letter: C
Question
Consider a frame S' (x', y', z', t') moving with a velocity 2.87801 times 10^8 m/s in the positive z direction relative to the frame S (x, y, z, t). For convenience, assume that the origins of the two reference frames overlap at time t = t' = 0. The relativistic coordinate transformation is observed length L = Z_2 - z_1 in the stationary reference frame given L' = z'_2 - z'_1 in the moving reference frame? The speed of light is 2.99792 times 10^8 m/s and the length in the primed frame is 56 m. Answer in units of m.Explanation / Answer
length in the stationary frame L 0= L(length in prime frame)*gama
= 56/(1 - (v/c)^2)^(1/2)
= 56/(1 -( 2.87801/2.99792)^2)^(1/2)
= 56/(0.0784)^(1/2)
= 56/0.28
= 200 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.