A large horizontal circular platform (M=92.2 kg, r=4.16 m) rotates about a frict
ID: 1500790 • Letter: A
Question
A large horizontal circular platform (M=92.2 kg, r=4.16 m) rotates about a frictionless vertical axle. A student (m=76.36 kg) walks slowly from the rim of the platform toward the center. The angular velocity omega of the system is 2.85 rad/s when the student is at the rim. Find the moment of inertia of platform through the center with respect to the z-axis. Find the moment of inertia of the student about the center axis (while standing at the rim) of the platform. Find the moment of inertia of the student about the center axis while the student is standing 1.9 m from the center of the platform. Find the angular speed when the student is 1.9 m from the center of the platform.Explanation / Answer
a)
I_platform = 0.5*M*r^2
= 0.5*92.2*4.16^2
= 797.8 kg.m^2
b)
I_student = m*r^2
= 76.36*4.16^2
= 1321 kg.m^2
c) I_student' = m*r'^2
= 76.36*1.9^2
= 275.7 kg.m^2
d) Apply conservation of momentum
If*wf = Ii*wi
(797.8 + 275.7)*wf = (797.8 + 1321)*2.85
wf = (797.8 + 1321)*2.85/(797.8 + 275.7)
= 5.63 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.