What is the value of the magnetic field at a distance r = 5.28 cm from the axis
ID: 1500954 • Letter: W
Question
What is the value of the magnetic field at a distance r = 5.28 cm from the axis of the conducting tube? Recall that ?0=4?×10?7 T?m/A.
A solid cylindrical conductor is supported by insulating disks on the axis of a conducting tube with outer radius Ra = 7.45 cm and inner radius Rb-4.85 cm (Fiqure 1) The central conductor and the conducting tube carry equal currents of I 2.15 A in opposite directions. The currents are distributed uniformly over the cross sections of each conductor. What is the value of the magnetic field at a distance T 5.28 cm from the axis of the conducting tube? EXECUTE the solution as follows Part C What is the value of the magnetic field at a distance r = 5.28 cm from the axis of the conducting tube? Recall that ,-4 × 10-7 T·m/A Express your answer numerically in teslas. Figure 1 of 1 B 8,14.106 Submit Hints My Answers Give Up Review Part Incorrect; Try Again; 19 attempts remaining EVALUATE your answer Part D This question will be shown after you complete previous question(s)Explanation / Answer
AREA = router2- rinner2 = (0.0745 m2 - 0.0485 m2) = 0.01004172 m2
AREA ( 5.28 CM ) = (0.0528 m2 - 0.0485 m2) = 1.3677526 * 10-3 m2
(1.3677526/0.01004172) * 2.15 = 0.29284 A of current = ( 2.15 A - 0.29284 A = 1.85715 A )
B = 0I/2r = (4 * 10-7)(1.85715)/(2 * 0.0528) = 7.0346 * 10-6 T ============answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.