Can someone help me answer this question? Be as detailed as possible, I want to
ID: 1501264 • Letter: C
Question
Can someone help me answer this question? Be as detailed as possible, I want to understand the solution.
The pulley shown (Figure 1) has a moment of inertia IA = 0.900 kg?m2 , a radiusr = 0.300 m , and a mass of 20.0 kg. A cylinder is attached to a cord that is wrapped around the pulley. Neglecting bearing friction and the cord’s mass, express the pulley’s final angular velocity in terms of the magnitude of the cord’s tension, T (measured in N), 3.00 s after the system is released from rest. Use the principle of angular impulse and momentum.
Explanation / Answer
angular impulse = change in angular momentum
torque*t = I*w
T*r*t = I*w
T = tension
r = radius = 0.3 m
t = time interval = 3s
w = T*r*t/I
w = (T*0.3*3)/0.9
w = 1 T radian/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.