The same charge is then moved a distance of 2 cm to another equipotential line t
ID: 1501292 • Letter: T
Question
The same charge is then moved a distance of 2 cm to another equipotential line that has a value of 3.21 V. How much work was required to move this charge?
I know the answer is 2.7 uJ for it, but I don't know how. Please solve it for me to understand it. Thanks.
U16Q2 A charge of 2 C is moved 3 cm along an equipotential surface that has a value of 4.56V. How much work was required to move this charge along the surface? A)0 J B) 0.27u D) 27 J U16Q3 The same charge is then moved a distance of 2 cm to another equipotential line that has a value of 3.21 V. How much work was required to move this charge? A) 0J B) 0.27 D) 27JExplanation / Answer
U16Q2:
Q = 2 uC, d = 3 cm
Here the potential change is zero hence the change in potential energy is zero hence no work done is required because the change in kinetic energy is also zero.
U16Q3:
The potential difference = V_2-V_1 = 3.21-4.56 = -1.35 V
Hence the change in potential energy = - 2*10^-6*1.35 = -2.70 uJ
So the required work done will be negative of the change in potential energy which is 2.7 uJ because again the kinetic energy is not being changed.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.