You have decided to spend the summer working on houses for Habitat for Humanity.
ID: 1501387 • Letter: Y
Question
You have decided to spend the summer working on houses for Habitat for Humanity. In the process of building a house, you are swinging a hammer with a mass of 1.42 kg. At one specific instant it has a height of 0.27 m above a nail and a velocity of 3.4 m/s. After this point in time, you apply no additional muscular force to the hammer. The friction force between the nail and the wood is 2511 N. How far will the nail travel into the wood when you hit it? Give your answer in millimeters (Not meters)
Explanation / Answer
h = 0.27 m , v =3.4 m/s, m =1.42 kg , Ff =2511 N
Wok done by friction force =P.E+K.E
Ff*d =mgh+(1/2)mv^2
2511 *d = (1.42*9.8*0.27) +(0.5*1.42*3.4*3.4)
d =4.76 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.