Drew demonstrated the \'suicide pendulum\' in class. A 2kg boll was attached to
ID: 1501623 • Letter: D
Question
Drew demonstrated the 'suicide pendulum' in class. A 2kg boll was attached to a 5m long string, pulled to an angle of 35 degree above vertical, and released. What was the tension in the string right as the mass passes through its lowest position? A tennis ball of mass 57g is travelling at 10m/s in the negative x direction when it is hit by a tennis racquet. The ball is in contact with the racquet for 0.057 sec. The tennis ball leaves the racquet going 30m/s in the positive x direction (x unit vector). What average force was applied to the ball by the racquet?Explanation / Answer
at lowest position
Tension T = mg
T = 2 * 9.8
T = 19.6 N ( 20 N)
option C:
----------------------------
Impulse J = force * time = change in momentun
J = F t = (mv-mu)
F = 0.057 * (10-30)/(0.057
F = -20 N x
option A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.