Suppose you want to design a heat engine which is 75% efficient. The cold therma
ID: 1501676 • Letter: S
Question
Suppose you want to design a heat engine which is 75% efficient. The cold thermal reservoir must be at the ambient temperature. 300 K. What is the minimum possible temperature for the hot reservoir? (A) 375 K (B) 450 K (C)750K (D)925 K (E) 1200 K What fundamental physical principle would necessarily be violated by a 75% efficient heat engine with a cold thermal reservoir at 300 K and a hot reservoir at 350 K? (A) First law of thermodynamics (B) Second law of thermodynamics (C) Conservation of momentum (D) Coulomb's law (E) Newton's third law of motionExplanation / Answer
9)Efficiency of heat engine = 1 - Tc/Th [ where Tc = temperature of cold reservoir
Th = temperature of hot reservoir]
Efficiency =1 - Tc/Th
=> 1 - 300/Th = 75/100
=> Th = 1200 K
10)Second law of thermodynamics would be violated
as carnot 's theorem is based on second law of thermodynamics
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.