A gamma-ray photon produces an electron and a positron, each with a kinetic ener
ID: 1501929 • Letter: A
Question
A gamma-ray photon produces an electron and a positron, each with a kinetic energy of 231 keV . h=6.626×1034Js, c=2.998×108m/s,me=9.109×1031kg, e=1.602×1019C.
Part A
Determine the energy of the photon.
Express your answer using three significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Determine the wavelength of the photon.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
A gamma-ray photon produces an electron and a positron, each with a kinetic energy of 231 keV . h=6.626×1034Js, c=2.998×108m/s,me=9.109×1031kg, e=1.602×1019C.
Part A
Determine the energy of the photon.
Express your answer using three significant figures.
E= MeVSubmitMy AnswersGive Up
Part B
Determine the wavelength of the photon.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
=SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
EPHOTON = 2 *231 = 462
LEMDA = hc/E = 6.626*10-34 * 2.998 * 108/462 *1000*1.6*10-19
LEMDA = 2.687 * 10-12 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.