An earthquake that occurs beneath the ocean can create a giant wave called a tsu
ID: 1502309 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Given: wavelength '' = 200 Km; and speed 'v' = 700 Km/h
(a) We know that v = f* where f is the frequency of the wave
(ii) So frequency = 700/(200*3600) Hz = 9.72*10-4 Hz (using 1h = 3600 s)
(i) time period 'T' = 1/f = 1/(9.72*10-4) = 1.028*103 s = 17.146 min
(b) Time between any two successive crest/trough is the time period so it would be 17.146 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.