Two 2.2-mm-diameter beads. C and D. are 12 mm apart, measured between their cent
ID: 1502490 • Letter: T
Question
Two 2.2-mm-diameter beads. C and D. are 12 mm apart, measured between their centers. Bead C has mass 1.0 g and charge 2.2 nC. Bead D has mass 2.5 g and charge -1.0 nC. If the beads are released from rest, what is the speed vq of C at the instant the beads collide? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Submit Part B What is the speed of D at the instant the beads collide? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. SubmitExplanation / Answer
here linear momentum is conserve
m1v1 = m2v2
v2 = m1v1/m2
by energy conservation
kq1q2/r = m1v1^2/2 + m2v2^2/2
put the value of v2
kq1q2/r = 1/2 * ( 1+ m1/m2)m1v1^2
v1 = sqrt([2m2*kq1q2]/(r*m1*(m1+m2))
m2 = mass of bead D
m1 = mass of bead 1
v1 = 0.04855 = 0.049 m/s
part b )
v2 = m1v1/m2
v2 = 0.0194 = 0.019 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.