The time constant of an RC circuit is 5.0 s. How much time t is required for the
ID: 1502714 • Letter: T
Question
The time constant of an RC circuit is 5.0 s. How much time t is required for the capacitor (uncharged initially) equilibrium charge? t = Number^+1Units Significant digits are disabled; notolerance The heating element In an iron has a resistance 32 Ohm The iron is plugged into a 120-v outlet, what Is the power, dissipated by the iron? I Number^+1 Units signeficant digits are disabled; notolerance The average power used by a stereo speaker is 50 w. Assuing that the speaker can be treated as a 5.3 Ohm value of the ac voltage applied to the speaker. Number^+1 Units Significant digits are disabled; notoleranceExplanation / Answer
13)
P = power
I = current
E = voltage
R = resistance
P = IE
E = IR, I = E/R, substitute for I
P = (E/R)E
P = E^2/R
P = (120*120)/32
P = 14400/32
P = 450 watts
14)
p = v x v/r
p = v^2 / r
v(ave) = sqrt(p x r)
v(ave) = sqrt(50 x 5.3)
v(ave) = 16.28 v
v(peak) = v(ave)*sqrt(2)
v(peak) = 23 v
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.