A cylindrical solenoid 37 cm long with a radius of 2 mm has 200 tightly-wound tu
ID: 1503039 • Letter: A
Question
A cylindrical solenoid 37 cm long with a radius of 2 mm has 200 tightly-wound turns of wire uniformly distributed along its length (see the figure). Around the middle of the solenoid is a two-turn rectangular loop 3 cm by 2 cm made of resistive wire having a resistance of 125 ohms. One microsecond after connecting the loose wire to the battery to form a series circuit with the battery and a 20 resistor, what is the magnitude of the current in the rectangular loop and its direction (clockwise or counter-clockwise in the diagram)? (The battery has an emf of 9 V.)
Explanation / Answer
At first we must find inductance of the solemoid:
L = u0 N^2 A/l
==> L = (4*3.16416e-7) *(200*200) * (3.1416*2e-3*2e-3)/0.37
==> L = 1.7163e-6 H
magnetic field:
B = u i N/l = (4*3.16416e-7)*(200)/0.37 = (0.0006841) * i
now we must find current:
i = i0 (1 - e^(-tR/L))
i0 = V/R = 9/(20) = 0.45 A
==> i = 0.45 * (1 - e^(-t*20/1.7163e-6))
==> i = 0.45 * (1 - e^(-t*1169506.43))
==> di/dt = 0.45 * (1169506.43 * e^(-t*1169506.43))
---------------------------------
magnetic flux:
emf = N A dB/dt
==> emf= 2 * (3.1416*2e-3*2e-3) * (1.7163e-6) * (di/dt)
==> emf= 2 * (3.1416*2e-3*2e-3) * (1.7163e-6) * (0.45 * (1169506.43 * e^(-t*1169506.43)))
==> at t=1
==> emf= 2 * (3.1416*2e-3*2e-3) * (1.7163e-6) * (0.45 * (1169506.43 * e^(-t*1169506.43)))
==> emf =
--------------------------------
current of the loop:
i = emf/R =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.