6 - The rotational inertia apparatus has a falling mass rotati post (radi M=1 kg
ID: 1503216 • Letter: 6
Question
6 - The rotational inertia apparatus has a falling mass rotati post (radi M=1 kg that falls from a distance h = 1m to the ground. The rotating post has a radius of rpost = 0.01 m and two masses “m” rotating at a distance “R” from the post. The falling mass M achieves a max velocity VM .5 m/sec (just before hitting the ground) which imparts a maximum angular velocity o)post-masses (where VM=(o)post+masses).(rpost) to the rotating post and masses. Given that g = 9.8 m/s2 Using conservation of energy of the apparatus, calculate the moment of inertia "I" for the rotating post and masses in scientific notation and with the correct units.Explanation / Answer
using law of conservation of energy
mgh= 1/2 I w^2 + 1/2 mv^2
I= moment of inertia
now v= r w ...===> w= v/r
mgh= 1/2 I V^2/r^2 + 1/2 mv^2
1 (1)(9.8) = 1/2 I (0.5^2 /0.01^2) +1/2 (1)(0.5)^2
9.8= 1250 I +0.125
1250 I= 9.675
I= 9.675/1250 = 7.74x10^-3 kgm^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.