A) Use the information for neon shown in the figure (Figure 1)to compute the ene
ID: 1503263 • Letter: A
Question
A) Use the information for neon shown in the figure (Figure 1)to compute the energy difference for the 5sto3ptransition in neon.
Express your answer in electronvolts to three significant figures. ANSWER: 1.96 eV
B)Express your result found in part (A) in joules.
Express your answer in joules to three significant figures. ANSWER: 3.14x10-19
C) Calculate the wavelength of a photon having this energy.
Express your answer in nanometers to three significant figures.
E)What is the wavelength of the light from the 3pto3s transition in neon?
Express your answer in nanometers to three significant figures.
Explanation / Answer
a. E5s - E3p = 20.66-18.70 = 1.96 eV
b. 1 eV = 1.602*10^-10^-19 j => E5s -E3p = 3.13 *10^-19 J
c. E = hc/ => = 6.624*10^-34*3*10^8/3.31*10^-19 =0.006 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.