A flute (open-open instrument) makes a fundamental frequency for 1/2 m length of
ID: 1503787 • Letter: A
Question
A flute (open-open instrument) makes a fundamental frequency for 1/2 m length of instrument. What will be the closest frequency of the third harmonic at 20 degree C?(Assume V_sound = 343 m/s) 112 Hz 343 Hz 686 Hz 1029 Hz If two speakers arc placed one behind the other, and the first audience is 10 meters away and from the front speaker. For speed o f sound in the air equal to 340m/s. and the frequency o f broadcast o f 170 Hz, what will be the arrangement o f the speakers and the audience chair from each other if we want to have constructive interference? 1 meters apart 2 meters apart 3 meters apart 5 meters apart The ambulance broadcasting a siren at 640 Hz, is traveling towards you at 68m/s. If the speed o f sound is 340m/s. what will be the closest frequency of the siren you receive? 500 Hz 600 Hz 700 Hz 800 HzExplanation / Answer
18) Lambda = 2L = 2*0.5 = 1.0 m
Speed = v = 343 m/s
Frequency =f = v/2L = 343 Hz
Third harmonic = 3f = 1029 Hz (Option D)
19) lambda=v/f or 340/170 = wavelength (2.0 m) the speakers would have to be setup at full wavelength or 2.0 m for Constructive interference. (Option B)
20) When the ambulance is approaching the observer:
f = 640 Hz
v = 340 m/s
vt = 68 m/s
So, fo = 640*340/(340 - 68) = 800 Hz (option D)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.