Calculate, using Newton\'s law of gravity, the size of the force of attraction b
ID: 1504286 • Letter: C
Question
Calculate, using Newton's law of gravity, the size of the force of attraction between the earth and a mass of 4.0 kg on the earth. Data: Distance to the center of earth from the surface = 6370 km. Mass of earth = 5.98·1024kg. Gravitational constant G = 6.67·10-11 Nm2/kg2. 3.932×101 N You are correct. *Calculate, using Newton's law of gravity, the size of the force of attraction between the moon and a mass of 4.0 kg on the earth's surface nearest the moon. Data: Distance to the moon from surface of the earth = 376,000 km.
Explanation / Answer
A)
Apply, F = G*M_earth*m/Re^2
= 6.67*10^-11*5.98*10^24*4/(6370*10^3)^2
= 39.3 N
b)
F = G*M_MOON*m/(R_moon + r)^2
= 6.67*10^-11*7.342*10^22*4/(1737*10^3 + 376000*10^3)^2
= 1.37*10^-4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.