At certain distance r from a point charge q. the electric potential V:890.0 V th
ID: 1504495 • Letter: A
Question
At certain distance r from a point charge q. the electric potential V:890.0 V the magnitude of the electric field is E = 17.6 N/C Determine the value of the charge Q. The Coulomb constant is: A: = 9.0 x 10^9 N.m^2/C^2 (6) A positron is accelerated from rest between two points due to a fixed greed electrostatic potential difference, and acquire upsilon_1 = (40/100)c, where c is the speed of light in free space(e= 3.0 x 10^4 m/a). Denote m_1 as the mass of a positron, a the charge of a positron and upsilon_1 the final velocity of the positron. a- Derive the equation that gives the magnitude of the potential difference |Delta V| between the two points. Ignore relativistic corrections. b- A proton is also accelerated from rest between the same two points What final speed_upsilon_2) will be reached by this proton? The mass of a positron is m 1 = 9.11 x 10^-31 kg and the mass of a proton is m2 = 1.67 x 10^-27 kg (7) A capacitor has a capacitance of 5.0 muF. What potential difference is require store a charge of 60.0 muC? (8) An electric charge +Q is placed in free space. Draw few equipotential due to this charge.Explanation / Answer
5) E = k q / r2
E = V2 / k q
q = V2 / kE
q = 8902 / (9.0 * 109 * 17.6)
q = 5.00 * 10-6 C
---------------------------------------------------------
7) Q = C * V
Voltage = Charge / Capacitance = 60 * 10-6 / 5 * 10-6
= 12 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.