Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Homework 14 Wave x E C www.webassign.ne 13699330 A wave is described by y 0.020

ID: 1504567 • Letter: H

Question

Homework 14 Wave x E C www.webassign.ne 13699330 A wave is described by y 0.020 6 sin(kx t), where k 2.08 rad/m, cu 3.50 rad/s, x and y are in meters, and t is in seconds (a) Determine the amplitude of the wave. (b) Determine the wavelength of the wave. (c) Determine the frequency of the wave. HZ (d) Determine the speed of the wave. m/s Need Help? Read It Le Master It points SerPSET9 16. P.007. MI My Notes Ask Your Teacher that generates the wave completes 39.0 vibrations in 33.0 s. A given crest of the wave travels 430 cm along A sinusoidal wave is traveling along a rope. The oscillator the rope in 12.0 s. What is the wavelength of the wave Need Help? Read It Le Master It -M6 points SerPSET9 16. P.009. MI My Notes Ask Your Teacher The wave function for a traveling wave on a taut string is (in SI units. y(x,t 0.360 sin 81 1TX (a) what are the speed and direction of travel of the wave 12:22 AM Start 4/22/2016

Explanation / Answer

(1)

A = 0.0206 m

(2)

k = 2 pi/ lamda

lamda = 2pi/k = 2pi/2.08 = 3.019 m

(3)

w = 2 pi f

f = w/ 2pi = 3.5/ 2pi = 0.55 Hz

(4)

v= lamda f = 3.019 m( 0.55) = 1.682 m/s

--------------------------------------------------------------------

f = 39/33 = 1.18 Hz

v= 430/12 = 35.83 cm/s

lamda = v/f = 30.36 cm or 0.3036 m

-------------------------------------------

w = 8 pi

2 pif = 8 pi

f = 4 Hz

k = 2 pi/ lamda

lamda = 2pi/1 pi = 2

v = f lamda = 4 Hz * 2 = 8 m/s positive direction