5. On the Wheel of Fortune game show, a solid wheel (of radius 7.3 m and mass 10
ID: 1504781 • Letter: 5
Question
5. On the Wheel of Fortune game show, a solid wheel (of radius 7.3 m and mass 10 kg) is given an initial counterclockwise angular velocity of +1.23 rad/s. It then smoothly slows down and stops after rotating through 3/4 of a turn
"A Physics 210-HW#9-Sp. x Chegg Study | Guided So × -> Dwww.webassign.net/web/Student/Assignment-Responses/submit?dep-13701 713 4. +1/1 points | Previous Answers My Notes Ask Your Teacher A couterclockwise torque of +0.87 N·m is applied to a bicycle wheel of radius 30 cm and mass 0.72 kg. Treating the wheel as a thin ring, find its angular acceleration = 13.38 rad/s 5. -1.5 points My Notes Ask Your Teacher On the Wheel of Fortune game show, a solid wheel (of radius 7.3 m and mass 10 kg) is given an initial counterclockwise angular velocity of +1.23 rad/s. It then smoothly slows down and stops after rotating through 3/4 of a turn (a) Find the frictional torque that acts to stop the wheel N·m (b) Assuming that the torque is unchanged, but the mass of the wheel is halved and its radius is doubled. How will this affect the angle through which it rotates before coming to rest? (Make sure you can reason this with proportionalities.) increase O decrease stay the same Submit Answer Save Pr 6. -4 points My Notes Ask Your Teacher Approximate a fishing reel to be two solid disks, each of radius 5.3 cm and combined mass 0.66 kg which can rotate without friction. String (of negligible mass) is wrapped around the reel (between the disks) all the way to its edge (see Fig 1a). The fishing line is strung with bait and left at rest in the water. A fish then suddenly takes the bait and starts to applies a constant force of 2.4 N on the fishing line, pulling the reel counterclockwise 8:25 AMExplanation / Answer
5) a) We have, o2 = 2
=> = o2/2 = 1.232 / (2 * 0.75 * 2) = 0.16 rad/s2
So, frictional torque, Tf = I = mr2/2 = 10 * 7.32 * 0.16 / 2 = 42.63 N-m
b) = 2Tf/mr2
So, new = 2Tf / [(m/2)(2r)2] = /2
So, new = o2/2new = o2/2(/2) = 2
So, the angle wheel rotates will double.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.