For a demonstration of standing waves a string with length 3.8 m is attached to
ID: 1505087 • Letter: F
Question
For a demonstration of standing waves a string with length 3.8 m is attached to an oscillator operating at 65 Hz. The other end of the string passes over a pulley to a hanger where various masses can be attached to vary the tension in the string. Transverse standing waves are set up in the string with a node at the pulley and an anti-node at the oscillator. The mass per unit length of the string is 9 g/m.
(a) What must the tension be for the string to vibrate with its lowest frequency?
( ) N
(b) What tensions are needed for the three next higher frequencies?
T2=
T3=
T4=
Explanation / Answer
a) for fundamental ,
wavelength, lambda = 4L = 4 x 3.8 = 15.2 m
and speed = wavelnegth x frequency = 15.2 x 65 = 988 m/s
and speedd, v = sqrt(T / linear density )
linear density = 9 g/m = 0.009 kg /m
988 = sqrt( T / 0.009)
T = 8785.3 N ........Ans
b) for next higher,
lambda = 4 L /3 = 4 x 3.8 / 3 = 5.07 m
and speed = wavelnegth x frequency = 5.07 x 65 = 329.33 m/s
and speedd, v = sqrt(T / linear density )
linear density = 9 g/m = 0.009 kg /m
329.33 = sqrt( T / 0.009)
T =976.14 N ........Ans
for next highher :
lambda = L / 1.25 = 3.04 m
and speed = wavelnegth x frequency = 3.04 x 65 = 197.6 m/s
and speedd, v = sqrt(T / linear density )
linear density = 9 g/m = 0.009 kg /m
197.6 = sqrt( T / 0.009)
T = 351.41 N ........Ans
for next higher:
lambda = L / 1.75 = 3.8/1.75 = 2.17 m
and speed = wavelnegth x frequency = 2.17 x 65 = 141.14 m/s
and speedd, v = sqrt(T / linear density )
linear density = 9 g/m = 0.009 kg /m
141.14 = sqrt( T / 0.009)
T = 179.3 N ........Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.