The output voltage of an AC generator is given by v = 127 V sin (36t). The gener
ID: 1505372 • Letter: T
Question
The output voltage of an AC generator is given by v = 127 V sin (36t). The generator is connected across a 0.007 H inductor. Find the following.
(a) frequency of the generator _____. Hz
(b) rms voltage across the inductor ____ V
(c) inductive reactance ____.
(d) rms current in the inductor ____ A
(e) maximum current in the inductor.________ A
(f) average power delivered to the 0 W
(g) Find an expression for the instantaneous current. (Use the following as necessary: t.) i =
(h) At what time after t = 0 does the instantaneous current first reach 1.00 A? (Use the inverse sine function.)________ s
Explanation / Answer
a) f = w/2 = 36/2 = 18 Hz
b) Vrms = 127/sqrt(2) = 89.8 V
c) XL = wL = 36 x 0.007 = 0.7917 ohm
d) Irms = 89.8/0.7917 = 113.43 A
e) Imax = 127/0.7917 = 160.42 ohm
f) avg power = 0
g) i = 160.42 sin(36t - 90) = -160.42 cos(36t) A
h) 1 = -160.42cos(36t)
t = 0.013944 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.