A student ate a Thanksgiving dinner that totaled 2800 Cal . He wants to use up a
ID: 1505483 • Letter: A
Question
A student ate a Thanksgiving dinner that totaled 2800 Cal . He wants to use up all that energy by lifting a 23-kg mass a distance of 1.0 m. Assume that he lifts the mass with constant velocity and no work is required in lowering the mass.
Part A
How many times must he lift the mass?
Express your answer using two significant figures.
Part B
If he can lift and lower the mass once every 5.2 s , how long does this exercise take?
Part B
If he can lift and lower the mass once every 5.2 s , how long does this exercise take?
Explanation / Answer
According to the question we need to find the How many times must he lift the mass and how long does this exercise take.
2800 cal * ( 1000 cal / 1 cal ) * ( 4.18 J/lkcal ) = 1.1704x107 J
P.E = mgh
h = 1.1704x107 J / 23 kg * 9.8 * 1.0 m = 51925.46584 times the mass ==============ANSWER)
Part b) 51925.46584 * 5.2 s = 3.125143 days ================================ANSWER)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.