Two lasers are shining on a double slit, with slit separation d. Laser 1 has a w
ID: 1505899 • Letter: T
Question
Two lasers are shining on a double slit, with slit separation d. Laser 1 has a wavelength of d/20, whereas laser 2 has a wavelength of d/15. The lasers produce separate interference patterns on a screen a distance 4.50 m away from the slits. Which laser has its first maximum closer to the central maximum What is the distance delta y_max-max between the first maxima (on the same side of the central maximum) of the two patterns What is the distance delta y_max-min between the second maximum of laser 1 and the third minimum of laser 2, on the same side of the central maximum Express your answer in meters.Explanation / Answer
(a)Laser 1
(b)x(1) = n L / d = 1 x (d/ 20) x 4.5 / d = 0.225 m
x(2) = 4.5 / 15 = 0.3m
So distance between them is 0.08 m
(c) x(1) = 0.45 ( for the 2nd max )
x(2) = 2.5 . 0.3 = 0.75m ( for the 3rd in )
Separation = 0.3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.